Клапани

 мають велике число конструктивних різновидів. Залежно від призначення клапани поділяються на запірні, регулюючі, запобіжні, перепускні, зворотні, що відключають, відсічні, кільцеві, електромагнітні.
 
Регулюючий клапан - один з типів регулюючої трубопровідної арматури, найбільш часто застосовується як для безперервного, так і для дискретного регулювання витрати і тиску за счëт зміни витрати середовища через прохідний перетин. Також застосовуються запірно-регулюючі клапани, за допомогою цих пристроїв здійснюється як регулювання за заданою характеристиці, так і ущільнення затвора по нормам герметичності для запірної арматури.
Для приєднання регулюючих клапанів до трубопроводів застосовуються всі відомі способи: фланцеве, муфтовий, штуцерний, цапкова, приваркой. (Однак приварка до трубопроводу використовується тільки для клапанів, виготовлених із сталей).
У напрямку потоку робочого середовища регулюючі клапани діляться на: прохідні (для прямих ділянок), кутові (частіше все змінять рух робочої середовища на 90 град.), Триходові (змішувальні - змішують 2 середовища водін потік).
Зворотний клапан - тип захисної (іноді, в залежності виконання, можна віднести і до запобіжного типу) трубопровідної арматури. Призначений для недопущення зміни напрямку потоку середовища в трубопровідній системі. Запірний орган в зворотних клапанах відкривається прямим потоком середовища, а закривається зворотним потоком. За допомогою зворотного арматури захищаються різні трубопроводи, насоси, обладнання та судини під тиском, а також можливо суттєво обмежити текти робочого середовища з системи при руйнуванні еë ділянки. Важливість функції цих пристроїв полягає в тому, що вони виконують своє завдання, як в режимі нормальної експлуатації (наприклад, в разі об'єднання напірних ліній декількох насосів в одну, на кожній з них встановлюється один або кілька зворотних клапанів для захисту від тиску працюючого насоса інших) , так і в аварійних ситуаціях (наприклад при аварійному падінні тиску на одній з ділянок трубопроводу: при відключенні насоса або аварії на трубопроводі).
 
Виділяють види зворотних клапанів: поворотні, підйомні, кульові, плунжерні, прийомні, зворотні затвори ненаголошені і прості, міжфланцеві пружинні, міжфланцеві двостулкові, незворотно-запірні, незворотно керовані
 
Запірний клапан (вентиль) - запірна арматура, конструктивно виконана у вигляді клапана: еë замикає елемент переміщається паралельно осі потоку робочого середовища. Запірні клапани застосовуються для повного перекриття потоку робочого середовища: замикаючий елемент, яким в запірному клапані найчастіше є золотник, в процесі експлуатації знаходиться в крайніх положеннях «відкрито» або «закрито». Найбільш поширена конструкція клапанів, що передбачає шпиндель, угвинчується в різьблення нерухомої гайки, розташованої в кришці або бугелі, або за рахунок обертання різьбової втулки.
 
Запірні клапани мають такі достоїнства:
можливість застосування в умовах високих температур і тисків, вакууму, корозійних і агресивних середовищ;
порівняльна простота технічного обслуговування і ремонту в умовах експлуатації.
Переміщення затвора в клапані збігається з віссю переміщення потоку середовища, а не перпендикулярно йому, що даëт клапанів ряд переваг перед засувками, серед яких:
малий хід затвора для повного відкриття (зазвичай не більше 0,25 номінального діаметра, в той час як у засувок - не менше діаметра) і, відповідно, мала будівельна висота і маса;
в клапанах набагато простіше, ніж в засувках, забезпечити необхідну герметичність затвора (путëм застосування ущільнюючих кілець з різних неметалевих матеріалів);
при закритті і відкритті клапана на відміну від засувки практично виключається тертя ущільнення затвора про сідло, що істотно зменшує знос ущільнюючих поверхонь;
можливість застосування сильфона як ущільнення арматури по відношенню до зовнішнього середовища.
За способом герметизації рухомого з'єднання «шпиндель (шток) - кришка» клапани діляться на сальникові, сильфонні і мембранні (діафрагмові).
Найбільш поширені: клапани бронзові 15б1п, 15б3р, клапани сталеві 15с65нж, 15с18п, 15с22нж, 15с52нж, клапани чавунні 15кч18п (33п), 15кч19п (34п), 19ч21бр