ГРУНТОВИЙ насос  

 
(а. Dredge pump, suction dredge, slurry pump; н. Erdpumpe, Schlammpumpe; ф. Pompe а deblais, pompe de dragage; і. Bomba de suelo) - машина для перекачування по напірним трубопроводами гідросуміші з розмірами твердих включень до 400 мм.
 
Грунтовий насос встановлюється на землесосних снарядах, землесосних установках, використовується на збагачувальних фабриках і т.д. Перший грунтовий насос виготовлений у Франції в 1859 для землесосного снаряда (поршневий насос). Через 5 років з'явилися відцентрові грунтові насоси, швидко витіснили поршневі. У CCCP перші грунтові насоси виготовлені в 1935. У 1936 В. А. Мороз сконструював грунтові насоси, відомі під марками ЗГМ-1 і ЗГМ-2, які послужили базовою моделлю для наступних конструкцій.
 
Грунтові насоси являють собою одноступінчатий відцентровий насос з одностороннім всмоктуванням . Розрізняють грунтові насоси з горизонтальним або вертикальним валом (останні застосовуються вкрай рідко, в особливих умовах). Виготовляють грунтові насоси 3 типів: з нормальним розміром перетину проточного тракту, з проточним трактом, розмір перетину якого збільшений на 25%, і з проточним трактом, збільшеним на 15%. Крім того, грунтові насоси можуть виготовлятися в однокорпусному і двухкорпусной модифікаціях, останні призначаються для перекачування особливо абразивних, великоуламкових матеріалів, і їх корпусу забезпечені захисною оболонкою. Головний робочий орган грунтового насоса - робоче колесо, передає енергію потоку гідросуміші з мінімальними втратами.
 
Грунтовий насос характеризується трьома основними параметрами: подачею Q, напором Н і потужністю N. Область нормальної роботи ґрунтового насоса визначається полями Q-Н. Випускають грунтові насоси продуктивністю до 12000 м3 / год по воді і напором до 90 м. За кордоном грунтові насоси виготовляють в Великобританії, США, Нідерландах, Японії та інших країнах. Коефіцієнт корисної дії, гідравлічні параметри, розміри прохідних перетинів і частота обертання зарубіжних ґрунтових насосів практично не відрізняються від вітчизняних. Удосконалення конструкцій ґрунтових насосів передбачає подальшу стандартизацію та уніфікацію їх вузлів, підвищення зносостійкості робочих елементів. У 60-і рр. виявлена ​​доцільність широкого застосування заглибних ґрунтових насосів (розміщуються нижче горизонту води і працюють в умовах підпору).
 
Термін "Ґрунтовий насос" замінив термін "землесос", широко застосовувався в літературі по гідромеханізації. При днопоглиблювальних роботах грунтові насоси прийнято називати землесосними або рефулерні помпамі.асоса визначається полями Q-Н. Випускають грунтові насоси продуктивністю до 12000 м3 / год по воді і напором до 90 м. За кордоном грунтові насоси виготовляють в Великобританії, США, Нідерландах, Японії та інших країнах. Коефіцієнт корисної дії, гідравлічні параметри, розміри прохідних перетинів і частота обертання зарубіжних ґрунтових насосів практично не відрізняються від вітчизняних. Удосконалення конструкцій ґрунтових насосів передбачає подальшу стандартизацію та уніфікацію їх вузлів, підвищення зносостійкості робочих елементів. У 60-і рр. виявлена ​​доцільність широкого застосування заглибних ґрунтових насосів (розміщуються нижче горизонту води і працюють в умовах підпору).
 
Термін "Ґрунтовий насос" замінив термін "землесос", широко застосовувався в літературі по гідромеханізації. При днопоглиблювальних роботах грунтові насоси прийнято називати землесосними або рефулерні помпами.